Blog o čištění vrtů - Tipy a zkušenosti

Novinky a tipy přidáváme pravidelně na náš facebook. Sledujte nás 

Blíží se sezóna pro chalupáře a chataře.

Tak jako každý rok touto dobou, již má zimy každý dost a plně se těší na jaro a krásné teplé letní večery. Zkrátka, jaro se už blíží. S ním, přátelé, kamarádi i odzimování chat a chalup. Sami chalupu máme a prakticky od listopadu do března je objekt nevyužívaný, na chalupě máme vrt, který přes zimu stojí a netočí se voda. Voda, po puštění do instalace domu, je zakalená, voda lehce páchne, je zkrátka plná bakterií. Doporučujeme vodu výrazně odpustit, ideálně i celý vrt tzv. vycucnout… poté počkat alespoň hodinku, než se znovu aktivuje nátok vody, nalít desinfekci a nechat chvíli působit. Poté vodu sledovat. Pokud máte železitou vodu s přítomností manganu (vše závisí na podloží v místě vrtu), často se stává, že i za těch pár měsíců nevyužívání vrtu, díky minerálům, zarostou nátokové kanálky v perforaci trubky a sníží se celková vydatnost vrtu – v tomto případě je již nutné zavolat nám a budeme muset vrt vyčistit. Pro bližší informace volejte, pište, kontakty naleznete zde

Vrt, který se 10 let nečistil, snížení nátoku vody a tlaku čerpadla.

V Horních Počernicích v Praze, jsme u zákazníka čistili vrt, který se dlouhých 10 let nečistil. Po spuštění čerpadla bylo zjištěno 4m sedimentu, který bránil pramenu přes perforace do vrtu. Čerpadlo bylo prakticky na hraně sedimentu a proto byl i snížen tlak vody. Čerpadlo dostalo zabrat. Čištění probíhalo dlouhé 2 hodiny – pozor, čisté čerpání! 2 hodiny nám trvá standardní čištění vč. příprav a zabalení. Složení sedimentu bylo prakticky totožné, jako ve většině případů na území Středočeského kraje – písek a jíl. Čištění probíhalo i za velmi stísněných podmínek ve skruži u vrtu – celá instalace byla neodborně umístěna a i mimo normy. Při čištění byla i komplikace, kdy se nám ucpala hadice od čerpadla a zničila se i hydraulika. Jsme však připraveni i na tyto problémy a čištění ve výsledku proběhlo v rámci možností na výbornou.

Vrt prakticky bez nátoku, perforace ucpaná sedimentem.

Jak se na našem webu můžete dočíst, čistit vrt je důležité, pokud vrt používáte na chatách, chalupách a nečerpáte pravidelně, s matematickou jistotou můžeme potvrdit, že dřív, nebo později, dojde k ucpání perforací ve vrtu sedimentem a tím se sníží nátok vody (pramenu) na minimum, v nejhorších případech se stává, že pokud si voda do vrtu nenalezne cestu skrz perforace, pramen dokáže uhnout a je po vrtu. Podobný případ se stal ve Vlkovci ve Středočeském kraji. Vrt byl ucpaný nánosy písku a jílu, které vytvořilo nepropustné „bahínko“ které vodě zkrátka bránilo.

Video níže je již po druhém proplachu, tedy není vidět ten hlavní „sajrajt“.

Vrt zanešený jemným pískem a jílem.

Pramen vody do vrtu s sebou přináší i spousty nečistot. To, co voda posbírá po cestě, vezme s sebou pramenem do vrtu. Dost záleží na podloží. Nejčastěji to bývá jemný písek spolu s jílem. Jíl jak známe je jako lepidlo. Když k tomu přidáte písek, máte dokonale maznou hmotu, nápadně podobající se betonu , která po chvilce dokáže ztuhnout tak, že je z ní skoro skutečně beton. S tímto jsme se setkali u Slaného. Vrt byl vrtaný v srpnu 2020. Čistili jsme 1.10. Vrt byl zanešený po vrtání. Koukněte na obrázky, co teklo z vrtu a kolik sedimentu bylo. Jen pro informaci, průběh čistění jsme museli po 25 minutách zastavit, vytáhnout čerpadlo a kompletně propláchnout hadice – byly totálně zacpané. Tahle mazlavá hmota přesně dokáže způsobit po čase to, že přijdete o vodu. Dokáže pohodlně zamezit v perforaci přístup vodě. Pokud se to nevyčistí, pramen(y) vody dokáže uhnout a máte po vrtu.

Nechte si od nás zkontrolovat a vyčisti vrt – vyčistíme sediment, vydesinfikujeme a máte min. na 4 roky klidné spaní, že jste pro vrt udělali maximum.

Kontaktujte nás na telefonu 733 507 408 pro nezávaznou konzultaci a případnou cenovou nabídku čistění vrtu. Můžete využít i emailovou komunikaci, info@cistimevrty.cz

Kde všude jsme schopni vyčistit Vaši vrtanou studnu?

Kontaktujte nás

Většinu dne trávíme čas v terénu u jiných zakázníků, tedy se může stát, že telefon během dne nezvedneme, avšak voláme vždy zpět. Na emailové zprávy reagujeme vždy večer po příjezdu do bydliště. Mějte prosím strpení s naší zpětnou vazbu, určitě na Vás nezapomeneme. 

Provozovatel:

Pavel Trnka
Družstevní 135
25090 JIRNY, okr. Praha – východ
IČ: 87542412
email: info@cistimevrty.cz
Tel. 733 507 408

Působiště

Středočeský kraj, Liberecký kraj, Ústecký kraj, Vysočina.
Po dohodě není problém dojet i mimo tyto regiony

  Nejčastější dotazy od zákazníků

  Zde vypisujeme nejvíce dotazované dotazy od našich zákazníků. S vrty máme zkušenost více než 3 roky. Za toto období se neustále opakují tyto dotazy, zde Vám přinášíme rychlé odpovědi. Pokud nenajdete odpověď na Váš dotaz, volejte 733 507 408

  Toto je vůbec nejčastější dotaz. Ano, pokud se vrt dlouhé roky nečistí, dochází k usazování sedimentu a postupem času se dostane do výšky, kde je perforace ve vrtu, která zajišťuje přítok vody do vrtu. Sediment bývá často neprůchodný a voda se tak do vrtu dostává jen velmi málo, proto neustále ubývá vydatnost vrtu. Tedy, ano, po našem zásahu čištění vrtu se Vám skutečně zvýší nátok vody a vrt bude vydatnější. Rada zní, čistěte pravidelně, alespoň jednou za 4-5 let. 

  Toto se většinou stává, že se vrt dlouhé roky nepoužívá. Typický příklad, že voda ve vrtu obsahuje přemnožené bakterie, které je potřeba ihned zlikvidovat. V horším případě se děje to, že podloží je skálovité, jsou tam pukliny a voda obsahuje více železa a manganu. V tomto případě je potřeba vrt řádně vydesinfikovat, čistit pravidelně a používat i úpravny vody.

  Vytáhneme Vaše stávající čerpadlo, do vrtu spustíme naše vysokotlaké kalové čerpadlo s hřídelí, která pod tlakem rozvíří veškerý sediment a následně se sediment i s velkými částicemi odsává na povrch, po našem zásahu je črt naprosto čistý, bez sedimentu, následně se vrt desinfikuje vysokoprocentním chlornanem sodným, který do pár minut vyhubí veškeré bakterie. 

  Norma říká, že vrt je ideální čistit jednou za 4 roky - to je ideální stav. Většina majitelů však vrt čistí až je příliš pozdě. Voda totiž i po 4 letech vypadá stále čistě, nezapáchá, nicméně, bakterie ve vrtu jsou a stále se množí. Poté je jen otázka času, kdy se bakterie přemnoží. Voda je základ života, proto je na místě, vodu si ve vrtu udržovat v rovnováze a v dobré kvalitě.

  Dobrý den,

  pokud na našem webu nenajdete odpověď na Váš dotaz, rovnou volejte na tel. 733 507 408.
  Pro cenovou nabídku potřebujeme znát především vnitřní průměr, hloubku vrtu a také lokalitu, kde se vrt nachází, následně jsem schopen přesně nacenit kalkulaci.

  Pavel Trnka
  info@cistimevrty.cz
  Tel. 733 507 408